BASIN BÜLTENİ

 

Özel Yetenek Giriş Sınavları Basın Açıklaması

 

Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek 1. Aşama sınav sonuçlarının 19.09.2020 tarihinde ilan edilmesi aşamasında sistem hatası oluşmuştur.

Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları, Grafik Sanatlar, Heykel, Resim, Seramik ve Cam, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümlerinde Özel Yetenek Giriş Sınavları Yönergesine göre “Adayların ikinci aşama seçme sınavına girme hakkını elde edebilmeleri için, birinci aşama eleme sınavından 200 puan üzerinden en az 100 puan almaları zorunludur. En yüksek puandan en düşüğe doğru yapılan sıralamaya göre, bölüm kontenjanının 3 (üç) katı kadar aday, seçtiği bölümlerin ikinci aşama seçme sınavına girme hakkını kazanır ve son sıradaki adayın puanı ile aynı olan adaylar listeye dâhil edilir.

Bilişim sistemi, Özel Yetenek 1. Aşama sınav sonuçlarından 100 ve üzeri puan alan adayların sıralamasını yapmış ve kontenjanın 3 (üç) katına kadar 2. Aşamaya girebilecek aday belirleme koşulunu dikkate almayarak tüm 100 ve üzeri puan alanları tamamını sehven 2. Aşama sınavına girmeye hak kazanmış gibi göstermiştir. İlan bir saat kadar sistemde yayında kaldığında hata yapıldığı anlaşılmış ve yönergeye göre düzenleme yapılmıştır. 

Fakültemiz https://gsf.marmara.edu.tr/ web sitesinde bulunmakta olan yönerge gereği ilan edilen listelerde her bölüm kontenjanının üç katı kadar aday sıralandığından bu puanların altında puan alan adaylar listelere girememiştir.

Üniversitemiz ve fakültemiz tüm faaliyetlerinde olduğu gibi eğitim-öğretim faaliyetinin önemli bir parçası olan sınavlarda da gerekli itinayı, şeffaflığı ve objektifliği her zaman uygulamalarında göstermektedir. Güzel Sanatlar Fakültesinde yapılan özel yetenek sınavlarında bugüne kadar hiçbir şüpheli durum söz konusu olmamıştır. Sınavlarda görev alan tüm akademisyenlerimiz adil ve objektif değerlendirmelerde bulunmuşlardır.

Yaşanan bu durumdan dolayı adaylarımızdan ve ailelerinden özür dileriz.

 

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı           

 

 

HIZLI ERİŞİM