Dekanın Mesajı

emre_ikizler.jpg (429 KB)

Fakültemiz, çağın bilincinde, yaratıcı, çözüm üreten, paylaşımcı ve sosyal sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmede öncü bir eğitim kurumu olarak, gençlere toplumda sanatçı ve tasarımcı olarak yer alma ve yaşama pozitif değerler katma şansı vermektedir.

1957 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu olarak başlayan eğitim deneyimini 1982 yılından itibaren Marmara Üniversitesi bünyesinde sürdüren kurumumuz ülkemizin en önde gelen güzel sanatlar fakültelerinden birisi olma özelliğine sahiptir. Bauhaus ekolünün temsilcisi olan fakültemiz uygulamalı sanatlar konusundaki engin deneyimiyle geleceğin sanatçılarını yetiştirmektedir.

İki ayrı kampüste hizmet veren fakültemiz (mezun vermeyen Temel Eğitim Bölümü dâhil) on iki bölüme sahiptir. Yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlerimiz kuruluş sırasıyla Resim, Grafik Sanatlar, Tekstil, Seramik ve Cam, Heykel, Geleneksel Türk Sanatları, Fotoğraf ve Müzik bölümleridir. Film Tasarımı ve Yönetimi, İç Mimarlık ve Endüstriyel Tasarım bölümlerimiz ise YKS sonucuna göre merkezi yerleştirme ile öğrenci almaktadır.

Tüm bölümlerimiz uygulama ağırlıklı eğitim programlarına sahiptir ve eğitim süresi 4 yıldır. Fakültemiz öğrencileri öğrenim gördükleri bölümlerin yanı sıra bir başka bölümde Çift Ana Dal ve Yan Dal eğitimi yapma olanağına sahiptir. Öğrencilerimiz eğitim sürecinde zorunlu stajları ile sanayi-eğitim işbirliği çerçevesinde mesleki alanlarında daha geniş kapsamlı bilgi ve deneyim edinme şansına sahip olmaktadır.

Fakültemiz, Erasmus+ programı ve ikili değişim programları ile yüzü aşkın eğitim kurumuyla yapmış olduğu anlaşmalar çerçevesinde, öğrenci ve öğretim elemanı değişimi, workshop, sergi, seminer, konferans ve sempozyum gibi etkinliklerini sürdürmektedir. Değişim programları, bireysel öğrenci değişiminin yanı sıra, kurumlar arası ortak projelere olanak tanımakta ve bu projeler aracılığıyla kısa ve uzun soluklu grup çalışmaları, workshoplar, seminerler, öğretim elemanı değişim programları ile öğrencilerimiz, kendi eğitim sistemlerinin yanı sıra çeşitli eğitim sistemlerini tanıma, projelerde rol alma ve kültürler arası bağ kurma şansı elde etmektedirler.

Sanat ve tasarım eğitimi konusunda uluslararası standartları hedeflemiş olan ve gücünü öğrencilerinin yaratıcı, araştırmacı ve katılımcı ruhundan alan fakültemiz, deneyimli öğretim kadrosuyla günümüze yön veren bir eğitim sürdürmenin yanı sıra geleceğe yönelik yapıcı projeler geliştirmeye devam etmektedir.

            Hayallerinin peşinde koşan öğrencilerimize her türlü desteği koşulsuz olarak veren tüm akademik ve idari personelimize şükranlarımı sunuyorum…

            Prof. Emre İkizler

            Dekan


Bu sayfa Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından en son 10.04.2022 10:16:29 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM